Enerji Kimlik Belgesinin Sunduğu Avantajlar

Enerji Kimlik Belgesinin Sunduğu Avantajlar

Çıkarılan yasa gereği, binalarda enerji kimlik belgesi zorunlu hale getirildi. Yasanın çıkarılmasının temel nedeni, Türkiye'de enerji kaynaklarının tasarruflu kullanılması yatıyor. Enerji kimlik belgesi temelde, var olan enerjilerin tasarruf içerisinde kullanılması olarak değerlendirmek mümkün.

  Buna ek olarak, binaların enerji performanslarının değerlendirilmesi ve ölçülmesi için gereklilik ifade ediyor. Enerji kimlik belgesinin, kullanıcıları açısından pek çok avantajı olduğunu belirtebiliriz.

  Enerji Kimlik Belgesinin Tanımı

  Enerji kimlik belgesi, binanın izolasyonunu ve kullanmış olduğu enerjiyi değerlendirip ölçen belgedir. Söz konusu belgeyle, binanın hangi sınıfta olduğunu öğrenmek mümkün olabiliyor. A ile G harfleri arasında verilen derecelendirmelerle, en iyi kullanım ve en kötü kullanım şeklinde ölçüm yapılabiliyor. 10 yıllık geçerliliği olan enerji kimlik belgesi verileri için bina birçok ayrıntıyla değerlendiriliyor.

  Enerji Kimlik Belgesinin Sağladığı Avantajlar

  Enerji kimlik belgesinin ne olduğuna ilişkin kafamızda bir şablon oluştur. Türkiye'nin kaynaklarını iyi değerlendirmesinin yanında kullanıcı açısında pek çok faydasının olduğunu söyleyebiliriz. Belgenin kullanıcılar açısından sağlamış olduğu avantajları, sıralayarak şu şekilde değerlendirebiliriz.

  Faturaların Maliyeti Düşer

  Kış aylarında, ısınma ihtiyacından dolayı faturaların ağır gelmesi, kullanıcılar için yorucudur. Binanın enerji kimlik belgesinin olması, sahip olunan kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını sağlayabilir. Buna binaen, çeşitli tasarruflara gidilebilir, binanın daha kolay ısınabilmesi için yalıtım yapılabilir. Binalarda yalıtımın olması ve diğer eksikliklerin öğrenilmesi demek, çok daha düşük enerji faturaları manasına gelir.

  Enerji Kaynaklarının Önüne Geçilmesinde Sorumluluk

  Dünyanın kaynaklarının her geçen gün tükendiği konusunda birçok söylenti mevcut. Gelecek nesillerin, kaynak yetersizliğinden dolayı büyük sıkıntılar yaşayabileceği dünya gündeminin önemli başlıklarından birisidir.  Dünyanın kaynakları, tasarruflu şekilde kullanılırsa, yenilikçi teknoloji dönemlerine kadar sıkıntı yaşanması önlenebilir. Enerji kimlik belgesi binadaki enerji kullanım miktarının düşürülmesiyle gelecek nesiller için bireysel bir başlangıç olabilir.

  Satış ve Kiralamaya Pozitif Katkı

  Enerji tasarrufu üst düzey olan bir binaya talep her zaman daha fazla olur. Bunda, kişi ister daire alsın ister kiralasın, faturaların durumunun da etkisini olduğunu söylemek doğru olur. Kiracı olmak isteyen ve daireyi satın alacak olan kişi, bu durumda artık daha çok dikkat ediyor. Enerji kimlik belgesinin kiralama veya satışları doğrudan etkilediğini, yapılan birçok araştırma da ortaya koyuyor.

  Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Enerji kimlik belgesinin sağladığı avantajlar göz önüne alındığı zaman, birçok katkısının olduğunu söylemek mümkün. Binaya sağlamış olduğu katkının yanı sıra, faturaların kabarık gelmesini engelleyebilir ve gelecek nesiller adına atılmış önemli adımlardan birisi olabilir. Gelecek dönemlerde, kendi çocuk ve torunlarımızın yaşayacağını var sayarsak, ülkemiz için de atılan önemli bir adım olabilir. Enerji kimlik belgenizi henüz almadıysanız, yasal olarak zorunlu olduğunu unutmamanız gerekiyor. Gelecek dönemlerde sadece başkasının çocukları ve torunları yaşamayacak, tüm insanlığın kan bağları var olacaktır. Duyarlı olmak tüm insanların yegane görevidir.