Enerji Kimlik Belgesini Nasıl Alabilirsiniz?

Enerji Kimlik Belgesini Nasıl Alabilirsiniz?

İnsan nüfusunun artması, teknolojiye bağımlılık, beraberinde enerji sorununu da getiriyor. Enerjinin sonsuz olmaması ve kaynakların hızla tüketilmesi, devletleri yeni önlemler almaya başladı. İlk olarak elektronik aletlerde enerji verimliliği sınıflandırılması yapıldı. 2007 yılı itibariyle de binalar için enerji sınıflandırılması yapılmaya başlandı.

 

 2011’den sonra inşa edilen ve edilecek bütün binalar için enerji kimlik belgesi almak zorundasınız. Bu belge sayesinde binanızın enerji verimliliği, enerji kaynaklarını nasıl kullandığı ve çevreye olan etkisi sınıflandırılmış oluyor.

 

 Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir?

 

 Enerji kimlik belgesi (EKB) kısaca binaların enerji ihtiyacını ve tüketim sınıflandırmasını gösteren belgedir. 2011 yılında 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca her binanın EKB alma zorunluluğu bulunuyor.

 

 Buzdolabı, televizyon gibi artık binalarında A’dan G’ye kadar enerji verimliliği sınıflandırmaları bulunuyor. A sınıfı bir bina “0-39” sera gazı salınımıyla en verimli seviye oluyor. G sınıfı bir bina da “175” sera gazı salınımıyla en verimsiz oluyor.

 

 2011 yılından sonra inşa edilecek binaların en az C sınıfı belgeye ihtiyacı bulunuyor. Bina bu değerleri karşılamıyorsa, imar izni verilmiyor.

 

 Binanızın Enerji Kimlik Belgesini Nasıl Sorgularsınız?

 

 Binanız 2011 yılından önce inşa edildiyse, enerji kimlik belgesine sahip olup, olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz yeterlidir. Ana sayfadaki arama çubuğuna enerji kimlik belgesi nasıl alınır veya sorgulama yazdığınızda sizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sayfasına yönlendiriyor.

 

 Karşınıza gelen sayfada “ikamet ettiğim bina” seçeneğini seçip, “sorgula” diyorsunuz. Binanızın enerji kimlik belgesinin olup, olmadığı belli oluyor.

 

 Enerji Kimlik Belgesini Nasıl Alabilirsiniz?

 

 Müstakil bir evde yaşıyorsanız, tek başınıza başvuru yapabilirsiniz. Fakat apartman veya sitede yaşıyorsanız, sadece kendi daireniz için başvuru yapamıyorsunuz. Enerji kimlik belgesi bina için verildiğinden, bütün daireler olarak toplanıp, yönetici veya seçtiğiniz biri aracılığıyla başvuru yapıp, masrafı paylaşıyorsunuz.

 

 EKB’ni Kimler Verebilir?

 

 Enerji kimlik belgesini Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kuruluşlardan alabilirsiniz. EKB düzenlemek üzere yetki belgesi olan, SMM belgesine sahip mühendisler, mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara haiz mühendis veya mimar bulunduran tüzel kişiler EKB vermeye “Yetkili Kuruluş” sayılıyorlar.

 

 Siz veya binanızda görevlendirdiğiniz kişi yetkili bir kuruluşa, EKB başvurusu yapıyorsunuz. Başvuru yaparken talep formu dolduruyorsunuz. Formla birlikte; mimari proje, yapı ruhsatı, mekanik ve aydınlatma projesi istenen belgelerdir. Bu belgelerden bir veya birkaçı eksikse, yetkili kuruluşla irtibata geçerek, nasıl edineceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

 EKB Alınmazsa Ne Olur?

 

 01 Ocak 2020 yılına kadar mevcut bütün binaların EKB almaları zorunluluğu bulunuyor. Fakat yine de bu belgeyi almazsanız herhangi bir cezai müeddebe uygulanmıyor. Evinizi, dairenizi satmak zorunda kaldığınızda belgenin önemi ortaya çıkıyor.

 

 Gayrimenkul alım-satımlarında artık EKB isteniyor. Eğer, evinizin veya binanızın enerji kimlik belgesi bulunmuyorsa, konutunuzu satamıyorsunuz. İlerde konutunuzu satma ihtimalini düşünerek yetki belgesine sahip yetkili bir kuruluşa EKB başvurusu yapmalısınız.