Enerji Kimlik Belgesi Sınıfları Ne Anlama Gelir

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfları Ne Anlama Gelir

Ülkemizde enerji verimliliğinin yükseltilmesi adına uygulanan enerji kimlik belgesi, bazı sınıflandırmaları içermektedir. Bu sınıflandırmalar, binaların sahip olduğu enerji performansını göstermektedir. Binanın enerji verimini öğrenmek adına, bu sınıflandırmalar hakkında fikir sahibi olmakta fayda vardır.

 

  Enerji Kimlik Belgesi Sınıflandırması

 

 Enerji kimlik belgesi, A ile G arasındaki değerleri içermektedir. Bir binanın iyi bir enerji verimine sahip olması için en az C sınıfına sahip olması ön görülmektedir. Buna göre A sınıfı binalar çok yüksek enerji performansına sahiptir. Bu tür binalar, yenilebilir enerji kaynaklarını kullanmaktadır. Yani güneş enerjisi, toprak veya rüzgar enerjilerini kullanırlar. A sınıfı binalar, sayıca çok az bulunmaktadır.

 

 B sınıfı binalar, olması gerekenden daha iyi bir performansa sahip demektir. C sınıfı bina ise, olması gereken standartlara sahiptir. A, B ve C sınıfı binalar enerji kimlik belgesi değerlendirmesinde en yüksek değerleri almaktadır. Bu binalarda enerji kontrolü için gereken tüm sistemler bulunmaktadır.

 

 Enerji Kimlik Belgesinde C'nin Altındaki Değerler

 

 C'nin altında olan enerji kimlik belgesi değerleri de kendi içerisinde bazı özellikler taşımaktadır. D olarak sınıflandırılan bir bina, gerekli tüm standartlara sahip değildir. Ancak yine de ortalamanın üzerinde kabul edilir. Ve bu standartlara sahip binalara enerji kimlik belgesi verilir.

 

 E sınıfı binalar, oldukça kötü bir performans anlamına gelmektedir. Bu dereceye sahip binalarda yalıtım ve kullanılan sistemler birçok eksiği içerir. Fakat bu binalara da enerji kimlik belgesi verilmektedir.

 

 D ve E sınıfı binaların sahiplerinin, binaların eksiklerini gidermeleri tavsiye edilmektedir. Bu sayede ülkemizin enerji kaynaklarının verimli kullanılması söz konusu olabilir. Enerji israfının engellenmesi için binaların gerekli standartlara sahip olmaları tavsiye edilmektedir.

 

  Enerji Kimlik Belgesinde F ve G Değerleri

 

 Enerji kimlik belgesindeki F değeri de oldukça düşük bir değerdir. Bu dereceye sahip olan binalar, standartlardan oldukça uzaktır. Ancak G seviyesi enerji kimlik belgesi adına en düşük değerdir. Yapılan değerlendirmede G seviyesi tespit edilen bir binaya enerji kimlik belgesi verilmez.

 

 Bu binalar için gerekli düzenlemeler, acilen yapılmalıdır. Binanın yalıtım olanaklarının yenilenmesi önerilmektedir. Aynı zamanda binada kullanılan enerji sistemlerinin gözden geçirilmesi şarttır. Gereken düzenlemeler yapıldıktan sonra bina sahipleri tekrar belge talebinde bulunabilirler.

 

  Enerji Kimlik Belgesindeki Değerlerin Önemi

 

 Enerji kimlik belgesinde iyi bir değere sahip olan binalar, birçok yönden avantajlıdır. Verilen dereceler, binaların satış değeri üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. Aynı zamanda kiralama sırasında da enerji verimi yüksek olan binaların şansı daha yüksektir.

 

 Enerji kimlik belgesi değeri iyi olan binalarda, daha az enerji faturası ödenmektedir. Bina yalıtımı ve kullanılan sistemler başarılı olduğundan, daha az enerji ile iyi ısınma sağlanabilir. Bu sayede israf engellenirken, durum faturalara da olumlu yansımaktadır.

 

 Her yıl tüm dünyada yüksek miktarda enerji israf edilmektedir. Enerji kimlik belgesi değerleri, dünyanın enerji kaynaklarının verimli kullanılması için de büyük önem taşımaktadır.