Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarıyor?

2020 yılı ortalarına gelmemize rağmen birçok vatandaşımızda hala enerji kimlik belgesi muamması yaşanıyor. Özellikle, konut satış ve alışlarında Tapu Müdürlüklerinde bu belgeler karşılarına çıkıyor. Peki, bu enerji kimlik belgesi nedir ve ne işe yarıyor?

  Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir?

  Bildiğiniz gibi enerji kaynaklarımız sonsuz değil, hatta tükenmek üzeredir. Devletimiz de enerji kaybını önlemek ve enerji verimliliği sağlamak üzere yeni inşa edilecek binalara enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu getirdi.

  Enerji kimlik belgesi; binanın asgari enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma/soğutma sistemlerinin verimlerini gösteren bir belgedir. Bu belgenin düzenlenmesinin amacı binalarda enerjinin verimli kullanılması, israfın önlenmesi ve çevrenin korunmasını sağlamaktır.

  Aslında EKB, karşımıza yeni çıkan bir uygulama değil. 2007 yılında uygulanmaya başlandı. 2011 yılında da 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile yürürlüğe girdi. Bu uygulamaya göre aynı buzdolabı, televizyon gibi artık binaların da enerji verimliliğini gösteren bir harfleri olacak.

  Binanız Hangi Enerji Sınıfına Giriyor?

  Enerji verimliliği sınıflandırması A’dan G’ye kadar yapılıyor. A, en verimli sınıf demek, yani binanızın yalıtımı çok iyi, sera gazı salınımı 0-39 arasında ve enerji verimliliği sağlıyor. A’dan itibaren harfler ilerledikçe verimlilik sınıfı düşüyor. G, 175 karbondioksit salınımıyla en verimsiz sınıf binaları temsil ediyor.

  2011’den itibaren inşa edilen her binanın en az C sınıfı verimliliğe sahip olması gerekiyor. Aksi takdirde iskan ruhsatı alamıyorsunuz. 2011 öncesi mevcut binalarda verimlilik sınıfı aranmıyor.

  Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarıyor?

  EKB, binaların soğutma, ısıtma, aydınlatma, sıcak su, havalandırma gibi enerji sistemlerinin bir yıl içerisinde tükettikleri enerjiyi gösteriyor. Yani, başka bir deyişle binanızın yıllık m² başına tükettiği kWh cinsinden enerjiyi ifade ediyor.

  Enerji kimlik belgesine bakarak, binanın; Enerji performansını, sera gazı emisyonunu, ısıtma-sıcak su-soğutma-havalandırma-aydınlatma tüketimlerini, yalıtım bilgilerini ve mekanik özelliklerini öğrenebilirsiniz.

  Enerji kimlik belgesinin 10 yıl geçerliliği bulunuyor. Binanızda %30 ve üzeri değişiklik yapmadığınız sürece, 10 yıl boyunca bu belgenin geçerliliği bulunuyor. Onuncu yılın sonunda tekrar EKB için başvurmanız gerekiyor.

  Konut Alım-Satımlarında ve Kiralamalarda EKB’nin Önemi

  Gayrimenkul alım-satımlarında enerji kimlik belgesinin önemi büyüktür. Bu belgeye bakarak binanızın bütün özelliklerini öğrenebiliyorsunuz. Buna göre satın alabilir veya vazgeçebilirsiniz. Ayrıca enerji kimlik belgesi olmadan ne gayrimenkul alabiliyorsunuz ne de satabiliyorsunuz. Hatta kiralayamıyorsunuz bile!  Enerji kimlik belgesi almamanın bir cezası bulunmuyor. Evinizi satmayacaksanız veya kiralamayacaksanız bu belgeyi almayabilirsiniz. Fakat satmak veya kiralamak istediğinizde bu belge sizden isteniyor. Eğer binanızın enerji kimlik belgesi bulunmuyorsa konutunuzu satamıyor ve kiralayamıyorsunuz.

  Binanızın Enerji Kimlik Belgesi Var mı?

  Sıfır bir bina aldıysanız, EKB sorgusu yapmanız gerekmiyor. Sıfır binalarda bu belge zorunludur. 2011 öncesi bir binada oturuyorsanız, bunun sorgusunu yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizle ve TC kimlik numaranızla e-devlete girip, sorgulayabilirsiniz.

  Ana sayfadaki arama çubuğuna “enerji kimlik belgesi sorgulama” yazdığınızda ekrana Çevre ve Şehircilik Bakanlığının linki geliyor. Bunu tıkladığınızda karşınıza sorgulama ekranı geliyor. “ikamet ettiğim bina” seçeneğini seçip, “sorgula” diyorsunuz. Ekrana binanızın enerji kimlik belgesinin olup, olmadığı geliyor.

  Eğer, binanızın EKB’si bulunmuyorsa, yöneticiyle görüşüp, yetkili kuruluşlardan birine başvurarak bir gün içinde alabilirsiniz.