Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır

Yaşam alanı olarak geçen binalarda enerjinin korunması ve tüketim faaliyetlerinin minimum seviyeye çekilebilmesi için, mantolama sistemi ve benzeri unsurların yapılması artık yasal bir zorunluluk haline geldi. Bu süreç doğrultusunda binayı denetleyen ve bu denetleme üzerinden gerekli işlemleri uygulayarak enerji kimlik belgesi veren firmalar ise, danışmanlık şirketleri olarak bilinmektedir. Konusunda tecrübe sahibi uzmanlar ile binayı detaylı şekilde inceleyen firmalar, belli başlı bazı kriterler doğrultusunda sınıflandırma yapar. Bu sınıflandırmaya göre belgenin biri yöneticiye verilir, diğeri ise binanın dış kapısına asılır. 10 yıllık süreci bulunan bu belge binanın gerekli enerji korunumunu sağladığına dair garantidir.

  Enerji Kimlik Belgesi Danışmanlığı

  Belli başlı bazı kriterler doğrultusunda binaların enerji tasarrufunun belirlenmesi ve enerji tanıtımını yapan firmalar, danışmanlık şirketleri olarak geçmektedir. Mimar ve mühendisler ile beraber konusunda uzmanlar binayı detaylı şekilde incelemeye alır. Daha sonra yapılan incelemeler doğrultusunda enerji kimlik belgesi üzerinde derecelendirme gerçekleşir. Eğer gerekli kriterleri bina uyuyorsa o zaman belge yasal süreç içerisinde apartman yöneticisine sunulur. Tabii bunun için mutlaka bakanlıktan yasal onay almış enerji kimlik belgesi veren danışman firmalar kapsamında destek alınmalıdır. Bu yasal onayı almamış firmalar üzerinden yapılan çalışmalar geçersiz sayılır.

  Enerji Kimlik Belgesi Danışmanlık Bünyesinde Nasıl Elde Edilir?

  Belli başlı bazı süreçler doğrultusunda enerji kimlik belgesi danışmanlık firması bünyesinde elde edilir. Bu doğrultuda binanın enerji verimliliği sınıfı ölçülür ve aynı zamanda sera gazı ölçümleri de gerçekleşir. Enerji performansını etkileyen ısıtma ve soğutma, sıcak su, havalandırma ve aydınlatma gibi parçalar süreç içerisinde yer alır.  Danışmanlık firması bünyesinde ele alınan çalışmalar, termal kamera görüntüleri kapsamında ele alınır ve ısı kaybı ölçümü gerçekleştirilir. Böylece ele alınan termal görüntüleyici ile beraber bina üzerinde ne gibi önlemlerin alınması gerektiği konusunda detaylı bilgi verilir. Eğer kriterler bina için yeterli ise o zaman rapor doğrultusunda enerji kimlik belgesinin hazırlaması yapılır.

  Yasal Prosedür Doğrultusunda Enerji Kimlik Belgesi

  Enerji kimlik belgesi artık yaşam alanı olarak geçen tüm binalar için yasal bir mecburiyettir. Eğer daha önceden yapılmış binalar için bu enerji belgesi alınmamış ise belli başlı bazı cezai işlemler uygulanır. Yeni binalar için ise yerleşme izni verilmez. Bu durum ev ya da işyerleri konusunda tüm yaşam alanı olarak bilinen yapılar için geçerlidir. Hem satış hem de kiralama noktasında herhangi bir hukuki prosedür ile karşı karşıya kalmamak için, gerekli olan tüm bina kriterleri yapılmalı ve enerji kimlik belgesi elde edilmelidir.

  Enerji Kimlik Belgesinin Sağladığı Avantajlar

  Enerji kimlik belgesi sayesinde bina herhangi bir şekilde ceza almaz. Aynı zamanda ciddi oranda enerji tasarrufu sağlanmış olur ve maddi olarak hem bireysel hem de ülke açısından önemli bir gelir sağlanır. O yüzden mutlaka enerji kimlik belgesini en kısa sürede temin edebilmek için, profesyonel destek alınması gerekmektedir.