Enerji Kimlik Belgesi Kullanım Alanları

Enerji Kimlik Belgesi Kullanım Alanları

Enerji kimlik belgesi kısaltılmış adı ile EKB son zamanlarda gündemde yer alan belgeler arasında yerini almaktadır. Enerji alanında enerji verimliliğini sağlamak adına yetkili kişi ve kurumlar tarafından alınan kararlar doğrultusunda yürürlükte olan Enerji mevzuatında değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişikliklerden biri de EKB belgesi alınma zorunluluğuna ilişkindir.

 

 Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

 

 İnsanlar tarafından merak edilen enerji kimlik belgesi nedir? sonusunun cevabı şöyle açıklanabilir:

 Enerji Kimlik Belgesi yani EKB, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkarılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli ve etkin bir biçimde kullanımı için asgari olarak binanın enerji ihtiyacını, enerji tüketim sınıflandırmasını, sera gazı salınım seviyesini, yalıtım özellikleri ile soğutma ve/veya ısıtma sistemleri verimini gösteren verileri içeren bir belgedir.

 

 Enerji Kimlik Belgesi ile Hedeflenen Amaç

 

 Merak edilen enerji kimlik belgesi nedir? sorusunun yanında bu belgenin amacı da merak edilmek ve araştırılmaktadır. Bu belge ülkemizin milli serveti olan enerji kaynaklarının korunması ve enerji verimliliğinin artırılması açısından hedeflediği amaçlar itibari ile gerekli ve değerli bir belgedir.

 

 

 Enerji Kimlik Belgesi ile hedeflenen amaç; binalarda enerjinin verimli bir şekilde kullanımının sağlanması, enerjide yüksek verimlilik, enerji tasarrufu ile enerji israfının önüne geçilmesi, Ülkenin enerji kaynaklarının toplumsal olarak korunması, çevre ve insan sağlığının korunmasıdır. Enerji kimlik belgesi uygulaması hedeflenen amaçlar dikkate alındığında açıkça görüleceği üzere enerji politikalarının doğru ve etkin bir şekilde kullanılması açısından oldukça önemli bir adımdır. Bu sebeplerle bu belgenin alınması kanuni değişiklikler ışığında zorunlu hale getirilmiştir.

 

 Enerji Kimlik Belgesinde Sınıflandırması Nasıl Yapılmaktadır?

 

 Enerji Kimlik Belgesinde sınıflandırma A’dan G’ye doğru yapılmaktadır. Bu sınıflar içinde A sınıfı, bir binanın alabileceği en iyi, en verimli sınıfı simgeler. Buna bağlı olarak G sınıfı ise en kötü, en düşük verimli sınıf olarak nitelendirilebilir. Enerji kimlik belgesi sınıfı bakımından yeni binalarda minimum C sınıfı seviyesi gerekmektedir. C sınıfının altında bir sınıflandırma durumunda ise Bakanlık tarafından belge reddedilerek işleme alınmamaktadır. Başka bir ifade ile C sınıfından daha düşük bir seviyede çıkan yeni yapılacak ya da yapılmakta olan binalar, kanuni olarak iskan ruhsatı alamazlar.

 

 Enerji kimlik belgesine haiz binalarda 01.01.2011 tarihi öncesinde herhangi bir sınıf sınırlandırılması bulunmamaktadır. Binanın durumuna göre Enerji Kimlik Belgesi sınıfı meydana gelmektedir. İçinde bulunduğumuz zamanda ise Enerji Kimlik Belgesinin mevcut binalar için 01.01.2020 tarihine kadar alınması zorunluluğu güncel mevzuat ile getirilmiştir. Bu zorunluluk, yazılı ve görsel basın tarafından da insanlara duyurulmaktadır.

 

 Enerji Kimlik Belgesinde Sınıflandırmayı Etkileyen Kriterler

 

 Enerji Kimlik Belgesinde, enerji verimini gösteren enerji sınıfları, yetkilendirilen kişi ve firmalar tarafından A’dan G’ye doğru değerlendirilerek sınıflandırma yapılırken çeşitli kriterler bu sınıfların tespitinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu kriterler, binalarda kullanılan malzemelerin türleri, binaların içinde bulundukları iklim bölgesi ve enerji kimlik sınıfı tespiti yapılacak olan binaların mantolamalarının olup olmaması olarak sıralanabilir. Bu kriterlere, enerji verimliliği etkilen benzer kriterlerde eklenebilmektedir.

 

 Enerji Kimlik Belgesi için Danışmanlık Hizmetleri

 

 Enerji kimlik belgesini hala almadı iseniz EKB alanında danışmanlık hizmeti veren firmalardan bu konuda destek alabilirsiniz. Bu konuda sektörde tecrübeli, bilgili, güvenilir ve kaliteli bir hizmet sunan firmalar EKB için gerekli belgelerinizi hazırlayarak sizler adına gerekli başvuruyu yapmakta ve başvuru akabinde sürecin başarı ile sonuçlandırılarak belgenin elinize ulaşmasında aktif görev üstlenmektedir. Böylelikle enerji kimlik belgesi nedir? sorusundan başlayarak nasıl başvuru yapılır? ve belgenin sağladığı yararlar gibi çeşitli sorularınızın cevaplarını da bu firmalardan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 

 Bu saygın ve güvenilir firmalardan biri de Semak Mühendislik. Semak Mühendislik, EKB temini için her türlü sorunlarınızı çözüme kavuşturuyor. Firma yetkili temsilcilerine, internet üzerinden de ulaşabilir, sundukları enerji kimlik belgesi danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Firma tarafından EKB danışmanlık hizmetli uygun fiyatlarla en iyi şekilde sunulmaktadır.