Çevre Dostu Enerji Kimlik Belgesinin Özellikleri Ve Takibi

Çevre Dostu Enerji Kimlik Belgesinin Özellikleri Ve Takibi

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), enerji ve enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması ve israfın önüne geçilmesini hedef alan değerli bir belgedir. Çevrenin korunması ise temel amaçtır. Enerji Kimlik Belgesi (EKB), binalarda bulunan aydınlatma, ısıtma, soğutma ve havalandırma gibi sistemlerin yıl içerisinde ne kadar enerji tüketmekte olduğunu da gözler önüne serer. Beyaz eşyalarda A sınıfından başlayarak G sınıfına doğru giden ve enerji verimliliğini gösteren sistemler artık binalar içinde bu belge ile uygulama alanı kazanmaktadır.

  Enerji Kimlik Belgesi Kim Tarafından Verilmelidir?

  Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi için Bakanlık tarafından yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketlerine, mevcut ve yeni binalar için başvurulabilmektedir. Özellikle deneyimli, birçok firmanın Enerji Kimlik Belgesini düzenleyen Enerji Verimliliği alanında yetkili firmaların tercih edilmesi önerilmektedir. Bu firmalar, bünyelerinde çalışan uzman mühendis kadroları ile en kısa sürede belgeleri teslim etmektedirler.

  Enerji Kimlik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Enerji Kimlik Belgesi (EKB) için alınması gerekli evraklar:

  - Mimari Proje (Kapak, vaziyet planı, kat planları, kesitler, görünüşler.)

 - Isı Yalıtım Raporu (TS-825)

 - Mekanik Proje (Isıtma, soğutma, havalandırma, yenilenebilir enerji sistemlerine ait projeler)

 - Elektrik Projesi (Aydınlatma projesi)

 - Yapı Ruhsatı

  Mevcut bina kapsamında yer alan binalar (2011 yılı öncesi yapılan) projelerini bağlı bulunduğu belediyenin imar arşivinden temin edebilir.

  Enerji Kimlik Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?  

  Enerji Kimlik Belgesine dair enerji kimlik belgesi sorgulama işlemi en çok merak edilen işlemlerin başında gelmektedir. E-devlet üzerinden bütün kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı vardır. E-devlet kapısı artık enerji kimlik belgesi sorgulama hizmetini de vermektedir. 5627 sayılı kanuna bağlı Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği uyarınca 01 Ocak 2020 yılına kadar tüm binaların alması zorunlu kılınan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) artık e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.  Enerji Kimlik Belgesinin e-devlet üzerinden sorgulanabilmesi için ilk adım www.turkiye.gov.tr internet adresinden E-devlet’e giriş yapmaktadır. TC kimlik numarası ile giriş yapıldıktan sonra karşınıza çıkan arama ekranına Enerji Kimlik Belgesi yazılır. Böylelikle en hızlı bir şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın enerji kimlik belgesi sorgulama ekranına erişim sağlanır. Kullanıcı bu ekran üzerinden sayfada bulunan iki seçenekten ya ikamet ettiğim bina ya da diğer bina seçeneğini seçer. Uygun olan seçeneğin seçilmesi akabinde işleme devam edilir.

  UAVT Numarası İle Sorgulama

  İkamet ettiğim bina seçeneği ile devam edilmiş ise adres kaydınızın bulunduğu binada Enerji Kimlik Belgesi (EKB) olup olmadığı kolaylıkla görülebilmektedir. Eğer diğer binalar seçeneği ile devam edilirse, sorgulama yapılacak binanın UAVT yani Ulusal Adres Veri Tabanı numarası girilmelidir.  Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus bu sorgulama ile yalnızca 01 Kasım 2017 tarihinden sonra Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almış binalara erişimin sağlanabilmesidir. Eğer sorgulama yapılacak binanın UAVT numarası bilinmiyorsa http://adreskodu.dask.gov.tr adresinden binanın adres bilgileri girilerek UAVT numarası öğrenilebilmektedir.